خرما کلوته

نویسنده: AdminSaeed
بدون دیدگاه
ژانویه 6, 2024

آنچه در این مطلب میخوانید

خرما کلوته یا خرما کلیته، جزء خرماهای مرطوب یا نیمه مرطوب ایران محسوب میشود و شیره نسبتا متوسطی دارد. خرما کلیته گوشتی نرم دارد و به راحتی در دهان جویده میشود. این میوه در ابتدا به رنگ قرمز می‌باشد و از لحاظ شکل شباهت زیادی به خرمای مضافتی دارد. همچنین دارای کیفیتی مناسب، و از ارقام مهم تجاری، مخصوصا صادرات خرمای کلوته در ایران میباشد.

برداشت خرمای کلوته در ابتدای شهریور آغاز میشود. در واقع از اوایل شهریور تا اواخر شهریورماه را زمان برداشت و یا رسیدن این خرما میدانند. در شهرهای جنوبی ایران نیز خرما کلیته به خوبی برداشت میشود. تعداد زیادی از زمین های زیر کشت این شهرها نیز از خرما کلوته هستند. به غیر از جیرفت، خرمای منطقه عنبر آباد نیز کیفیت مناسبی دارد و از خرماهای کلیته درجه یک محسوب میشود.
نخل این خرما از گونه نخل های بلند است و در استان کرمان و بخصوص منطقه جیرفت نخلستان های آن زیاد هستند. از زمان کاشت تا زمان بار دهی چیزی حدود ۷ تا ۱۰ سال نیاز به زمان دارد. خوشبختانه محصول این مناطق به قدری با کیفیت است که توانسته به خوبی در بین مردم داخلی و خارجی خود را معرفی و از پر فروش ترین گونه های خرمای ایران به حساب بیاید.
امروزه خرما کلیته در بسیاری از شهرهای ایران در بسته بندی های متفاوت فروخته می شود و در کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی از کشورهای اروپایی و امریکایی نیز مشتریان این خرما حساب میشوند.
خرما کلیته ظاهری حدودا شبیه به خرما مضافتی دارد با این تفاوت که بافت آن کمی سفت تر است.
با توجه به کیفیت بالا و قیمت نسبتا مناسب همواره این خرما دارای بازار داخلی و بین‌المللی مناسبی است. به طوری که یکی از مهمترین ارقام صادرات خرمای ایران محسوب میشود. این خرما را در بسته‌ بندیهای مختلف و یا بصورت فله، به بازار مصرف عرضه میکنند. و مهم‌ترین نکته در ارائه و عرضه این خرما، کیفیت مناسب این گونه میباشد.

خرما کلیته دارای طبعی بسیار گرم است، به همین دلیل برای افرادی که دارای طبع سرد هستند بسیار مناسب است. این خرما از ارزشمند ترین خرماهای ایران از نظر اقتصادی و تجاری است و به عنوان یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی ایران هم شناخته میشود.
تنوع خرما کلیته زیاد است بصورتی که در اغلب مناطق خرما خیز ایران نخلستان های کلیته دیده میشود و در هر منطقه تقریبا گونه های آن کمی متفاوت هستند. این تفاوت، دلیل شکل و اندازه این خرما میباشد.

قد این خرما حدود ۲.۵ تا ۳.۵ سانتی متر متفاوت است که بسته به محل برداشت، قد آن متفاوت است. بصورت کلی رطوبت خرما کلیته را بین ۲۲ تا ۱۴ درصد متغیر میدانند که باز هم این موضوع به شرایط آب و هوایی محل کشت و زمان برداشت و کیفیت خرما کلیته وابسته است.
طعم خرما کلوته بسیار عالی است. به همین دلیل در بین مردم شهرت خوبی دارد. این خرما به همراه خرما مضافتی در ماه مبارک رمضان بیشترین فروش را تجربه میکند. به همین دلیل قیمت آن در ماه مبارک رمضان کمی بالاتر از دیگر فصول سال میباشد.
بافت نرم و ترد گوشت این خرما باعث شده است که به راحتی بتوان از آن به عنوان یک میان وعده مغذی نام برد. چرا که علاوه بر گوشت مناسبی که دارد، به اندازه ای مواد معدنی و ویتامین دارد که به عنوان یکی از غنی ترین خرماها شناخته شده است.
این خرما از خرماهای میان رس است. همچنین از درشت ترین خرماهای ایران نیز به حساب می آید. و دارای هسته ای سخت است که میزان چسبندگی آن به گوشت خیلی زیاد نیست. کلاهک میوه معمولا از هسته جدا میشود.

مصارف خرما کلوته

خرما کلیته را بصورت های مختلفی مصرف میکنند که بعد از شستشوی آن، برای مصرف به عنوان میان وعده، پیش غذا و یا با جدا کردن هسته آن و آماده کردن خرما به شکل های مختلف مانند:

خرما بریده بریده شده
قطعه قطعه شده
خرما خمیر شده

در بسیاری از کیک ها و خوراکی ها از آن استفاده میشود. از شیره این خرما نیز برای تولید انواع نوشیدنی و الکل صنعتی استفاده میشود و کاملا خرمای مفیدی است.

ویژگی های خرما کلوته

جالب است بدانید که این خرما در شهرهای جنوبی ایران نیز کاهش می شود و در بسیاری از مناطق محلی که محل رشد این خرما می باشد آن را با نام های دیگر هم مانند خرما یک کلیته و یا کریته استفاده می‌کنند که اگر این نام ها را شنیدید باید بدانید که همان نام های دیگر خرمای کلوته می باشد.
در مورد ویژگی های نخل این خرما نیز جالب است بدانید که نخل خرمای کلوته جزو نقش های بسیار بلند می باشد و در منطقه جیرفت کرمان نیز نخلستان‌های زیادی تحت کشت خرمای کلوته می باشند که از ارتفاع بلندی برخوردار هستند همچنین این خرما به دلیل مزه جالب توانسته به راحتی در بین مردم جای خود را باز کند و به عنوان یک خرمایی خوشمزه فروش مناسبی را داشته باشد.
خرمای کلوته در دسته بندی خرماها در بین خرما های خشک و مرطوب قرار می گیرد پس جزو دسته خرماهای نیمه مرطوب می باشد و همچنین شیره موجود در ساختار ذاتی این خرما متوسط می باشد و نه شیره زیادی دارد و نه بدون شیره است.
اندازه این خرما بین ۲ تا ۴ سانتیمتر بسته به نوع خرمای کلوته متغیر است اما به صورت کلی رطوبت بین ۱۳ درصد تا ۲۳ درصد متغیر میباشد که این مورد هم در واقع به نوع و جنس خرمای کلوته مرتبط می باشد چراکه این خرما در کیفیت های مختلف وجود دارد و جالب است بدانید که همه خرما های موجود در بازار کیفیت های مختلفی را دارند که باعث می شود قیمت های مختلفی را داشته باشند.
اوج فروش این خرما در کشور در ماه مبارک رمضان می باشد و به دلیل تقاضای زیاد در این ماه قیمت فروش این خرما در ماه مبارک به بالاترین حد ممکن می رسد اما در بقیه فصول سال قیمت پایین تر و ارزان تری دارد که این نکته نیز قابل توجه است.
امروزه با توسعه یافتن جوامع و درگیری مردم بر مشکلات زندگی و همچنین افزایش ساعات کاری در طول روز بسیاری ممکن است از میان وعده های مناسبی استفاده نکند اما جالب است بدانید خرمای کلوته یک میان وعده بسیار مناسب برای جذب انرژی و همینطور توان کافی برای ادامه طول روز می باشد چرا که این خرما گوشت بسیاری دارد و همچنین مواد معدنی و آلی بسیاری را در وجود خود نهفته است که باعث می‌شود فرد مصرف کننده انرژی و مواد زیادی دریافت کند.

نگهداری خرما کلوته

به دلیل نیمه مرطوب بودن خرما کلیته توصیه می شود این خرما در دماهای خنک بعد از برداشت انبارش شود . بهترین دما برای نگهداری خرما کلیته دمای پایین تر از ۵ درجه سانتی گراد می باشد و بهتر است این خرما در محیط های استرلیزه و کاملا بهداشتی نگهداری و بعد از شستشو و خشک شدن بسته بندی شود و این محیط نباید محیطی مرطوب باشد. خرما کلیته بصورت رطب و نیمه خشک به فروش می رسد . این خرما بعد از اینکه سورت و شستشو شد در بسته بندی های متفاوت بسته بندی می شود و به فروش می رسد. گروه بازرگانی نوین طعم بم به عنوان یکی از پیشرو ترین شرکت های آماده سازی و توزیع انواع خرما در ایران برای اولین بار با ایجاد شرایطی کاملا استرلیزه و بهداشتی بعد از سورت بندی ، شستشو و بسته بندی خرما کلیته در بسته بندی های کاملا استاندارد و نوین آنها را آماده توزیع در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی می کند. دستچیده با ایجاد شرایط نگهداری کاملا استاندارد در محیطی کاملا بهداشتی و با تجهیزات کاملا مکانیزه اقدام به آماده سازی و نگهداری خرما کلیته می کند که این موضوع در طول عمر مفید و سلامت خرما نقش بسیار مهم داشته است.
ضمن اینکه تلاش های نوین طعم بم در راستای بازاریابی و فروش محصولات خرما ایران از جمله خرما کلیته باعث شده تا بسیاری از بازارهای خارجی نسبت به قبل توجه ویژه تری نسبت به محصولات خرما ایران داشته باشند .بسته بندی خرما کلیته برای توزیع در بازارهای داخلی را در بسته بندی های شکیل ۵۰۰ گرمی تا ۲٫۵ کیلویی برای مصرف داخلی و بسته بندی های ۵ و ۱۰ کیلویی برای بازارهای خارجی آماده نموده است.

خواص خرما کلوته

خرما کلیته دارای مواد معدنی و آهن فراوان و ویتامین های گروه B ، C و A می باشد که نه تنها برای سلامت پوست و مو مناسب است بلکه برای افرادی که دارای ضعف جسمانی هستند و یا دچار بیماری هایی مانند کم خونی، زخم های داخلی و یا مشکلات گوارشی هستند نیز بسیار مفید است. مصرف روزانه حداقل ۳ تا ۵ عدد از خرما کلیته می تواند انرزی زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *