خرما مضافتی

نویسنده: AdminSaeed
بدون دیدگاه
ژانویه 6, 2024

آنچه در این مطلب میخوانید

 متعلق به خرمای شهرستان بم یا رطب مضافتی بم، یکی از محصولات خرمای ایران است . خرما مضافتی
این نوع خرما با توجه به رطوبت بالا، در رده ی خشکبار به حساب نمی آید. شرایط نگهداری آن در دمای بین -۵ تا +۵ درجه سانتی گراد می‌باشد. به خصوصیات خرمای مضافتی بم می توان به پوست مشکی، براق، نازک و آن اشاره کرد. پوست رطب مضافتی بم به راحتی می تواند جدا بشود. خرمای مضافتی بم شیره زیادی را دارا است.
چگونه مرغوب بودن خرما را تشخیص بدهیم؟ا 
برای اینکه تشخیص بدهید خرمایی که خریداری می کنید مرغوب است یا نه،  هرچقدر میزان شیره یک خرما بیشتر باشد، خرما از کیفیت بالاتری برخوردار است.
وزن هر جعبه ی خرمای مضافتی بم، به علت داشتن شیره زیاد آن، بیشتر از ۱۰ کیلوگرم است. خرمای مضافتی بم به این دلیل که پتاسیم زیادی را در خود جای داده است، برای درمان اسهال مفید می باشد. نکته ای که موقع استفاده از خرما باید مورد توجه قرار بدهید این می باشد که، حتما قبل از مصرف کردن با دقت آن را بشویید. به علت، وجود داشتن شیره ای که روی پوست خرما قرار دارد، چسبناک می شود. که سبب این می شود  که هر نوع آلودگی را به خود جذب نماید.
تفاوت رطب با خرما در چیست؟
خرما چهار مرحله را پشت سر می گذارد تا کاملا رسیده شود. مرحله سومی که طی می شود را رطب می نامند. در این مرحله، رطوبت محصول، زیادشده، و قند آن کم می باشد.
برداشت محصول:
برداشت محصول از سمت کارگران مرد، در سبدهایی که با برگ درخت خرما بافته شده، به شیوه سنتی صورت می گیرد. محصول هم، در زیر درخت توسط کارگران زن یا مرد جمع آوری می شود. موقع جمع آوری، محصول خرما را در صندوقچه هایی از جنس پلاستیک و دارای منافذ تهویه، به سردخانه ها انتقال می دهند. حمل و نقل ۸۰ درصد خرمای مضافتی تولیدی، به وسیله ی کامیون یا وانت، به سردخانه های موجود در شهرستان بم برده میشود.

خواص خرمای مضافتی:
خرما دارای آهن بالا، قند طبیعی و مناسب برای بدن میباشد.
جالب است بدانید که بیشتر فروش خرمای مضافتی سالانه در داخل کشور، در ماه مبارک رمضان انجام میشود.
به این دلیل که در این ماه بسیاری از مردم طبق آداب و رسوم اسلامی روزه میگیرند. و در طول روز با افت انرژی و همچنین افت قند خون روبرو  میشوند. در لحظه ی افطار می خواهند از ماده خوراکی مناسبی استفاده کنند، که خیلی زود  انرژی از دست رفته را بازگرداند. همینطور قند از دست رفته را هم به خون بازگرداند، که خرمای مضافتی در صدر لیست خوراکی های مفید و قنددار واقع شده است و بهترین انتخاب می باشد.
نگهداری خرما
همه ی  خرماهای مضافتی در انبار نگهداری، باید با شرایط مناسب و استاندارد های روز، در دمایی استاندارد که خرما را دچار پوسیدگی و ماندگی نکند، نگهداری بشود. اضافه بر این، ارزش خرمای مضافتی برای بدن، هنگامی که این خرما به دست مصرف کننده برسد؛ مشخص می شود. بازهم تاکید می شود، اگر خرما در شرایط خاص خود نگهداری شود، خاصیت خود را حفظ می کند و دچار پوسیدگی نمی شود.
تعداد زیادی از افراد، در طول روز به علت داشتن مشغله های کاری، ترافیک، درگیری بر سر داشتن مشاغل مختلف، درگیری های کاری و ذهنی بسیار، حتی وقت صرف کردن ناهار خود را ندارند. در این زمان جایگزین مناسب برگشت قند به خون، خرمای مضافتی می باشد. حتی برای کوهنوردی و زمانی که فشار هوا افت پیدا می کند و فرد دچار سرگیجه و سردرد می شود و دیگر توان بالا رفتن از کوه را ندارد، علی الخصوص افرادی که برای اولین بار است که ارتفاعات را می خواهند فتح کنند، راهنمای مسیر توصیه می کند که حتما خرمای مضافتی به همراه داشته باشند تا به محض اینکه با افت فشار مواجه شدند، سریعا خرما بخورند و انرژی را را به بدن خود بازگردانند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *